Третмани на лице

Класичен третман

Ова е хигиенски третман наменет за темелно чистење на кожата од вишокот на себум (маснотии) и наталожените мртви клетки на површината на кожата. Придобивките од овој третман се чиста кожа со зголемена циркулација на крв во поткожното ткиво. Ова пак го зголемува дотурот на кислород до клетките и моќта на кожата за апсорција (впивање), кое им помага на активните состојки од препаратите да навлезат во кожата и да го остварат своето дејство. Третманот се состои од чистење на лицето со соодветно млеко за лице, пилинг, тоник, пареа со вапазон, механичко чистење на лицето (отстранување на митесери), маска според типот на кожата и соодветна завршна крема. Со чистење на лицето го подобруваме ослободувањето од токсините, ја подобруваме циркулацијата, ја намалуваме видливоста на проширените пори, ја изедначуваме пигментацијата и го редуцираме воспалувањето на кожата.

Освежителен третман

Овој третман е наменет за моментално подобрување на изгледот на кожата. Третманот се состои од чистење на кожата на лицето, пилинг, мануелна масажа која го забрзува крвотокот и прави блага мускулна стимулација, нанесување на маска според типот на кожата и соодветна завршна крема. Овој третман трае 45 минути и е идеален брз третман за освежување на кожата.

Масажа на лице со или без маска

Масажата на лицето, вратот и деколтето е исклучително релаксирачка масажа која влијае на релаксација на целото тело. Масирајќи ги точно одредените делови од лицето, со акцент на точно одредени акупунктурни точки, овозможуваме длабока релаксација на клиентот. Оваа масажа може да се користи и во терапевтски цели, доколку се присутни главоболки или мигрена.

Бабор Краш третман за длабинска хидратација

Потполна активна хидратација со „Hydra plus active fluid“ или „Algae active fluid“. Фантастичната количина на влага која влегува во кожата во еден третман ја прави да биде сјајна, цврста и здрава. Во текот на третманот се нанесуваат од 3 до 10 ампули се додека не се задоволи и последната пора со влага.

Бабор лифтинг третман

Веднаш видлив лифтинг ефект со помош на „Babor lift express fluid“. Брчките се значајно редуцирани, тенот добива блескаво розеникав изглед и кожата станува цврста.

Бабор третман за чувствителна и стресна кожа

Третман кој длабински го чисти вашето лице, ја регенерира кожата и ги отстранува трагите што секојдневниот замор ги остава врз неа

Бабор третман за мимични брчки

Младешка сила и енергија за сите типови на кожа. Помага кожата да се обнови и повторно да дише. Најјака борба против бори, сеедно дали се тоа бори настанати од мимики, старост или неадекватна нега.

Радиофрекфентен лифтинг на лице

Радиофрекфентен лифтинг – безбедна и безболна метода во борбата против брчките.
Се изведува со помош на апарат кој произведува радиофрекфентна енергија. Оваа енергија создава топлина што предизвикува контракција на колагенските влакна, па така се добива моменталниот ефект. Исто така, оваа радиофрекфентна енергија ги стимулира фибробластите да создаваат нов колаген и еластин, што гарантира и долготраен ефект.
Оваа метода може да се прави и на делови од телото, односно стомакот, нозете, рацете, задникот, бутовите каде што се постигнува убава, измазнета кожа.

Третмани на тело

Кавитација

Кавитацијата е постапка преку која по нехируршки пат со помош на апарат кој генерира ултразвук се отстрануваат масните наслаги од непосакуваните места на телото. Најчесто тоа се стомакот, задникот, колковите и надлактиците.
Ултразвукот користи фокусирани бранови на одредена фреквенција и продира во кожата при што цели кон масните наслаги. Ќелиите на масните наслаги пукаат, маснотијата се излива во меѓукелиските простори, а потоа природно, со помош на ензимите, се разградува и лимфниот систем ја исфрла надвор од телото.
Резултатите можат да се забележат и веднаш по првиот третман!
– Контраиндикации за овој третман се пејсмекер, проблеми со црниот дроб, бубрезите, бременост, доење, ако имате покачен холестерол.
– Најдобар ефект се постигнува во комбинација со антицелулитни масажи, мадеротерапии, лимфна дренажа, редовна физичка активност и правилна исхрана.

Радиофрекфенција на тело

Со радиофрекфенција на тело се постигнува термичка реакција во ткивото и се стимулира природната регенерација која создава нов колаген и нови еластински влакна. За време на оваа реакција, целулитот се намалува, масните клетки се намалуваат и кожата се затегнува. Новиот колаген ја враќа цврстината и сјајот на кожата, додека еластинските влакна ја враќаат еластичноста на кожата.

Вакум

Вакум масажата е најефикасен и најдобар начин за намалување целулит. Таа ја прави кожата мазна и еластична. Покрај целулитот, се користи во третман на други заболувања на мускулно скелетниот систем во комбинација со другите физикални модалитети.
Вакум-терапија е метод на длабока масажа на кожата и поткожното ткиво. Овој метод значително ја подобрува микроциркулацијата и пропустливоста на капиларите, што на крајот овозможува оксигенација, прилив на природни хранливи материи и подобар метаболизам на кожата. Значително ја подобрува хидратацијата на екстрацелуларниот простор, што го стимулира правилното функционирање на фибробластите, односно растот на нови клетки. Мораме да нагласиме дека нашиот уред може да работи наизменично вакум и радиофреквенција за подобри резултати за време на третманот.

Маникир и педикир

Маникир претставува нега на ноктите, прстите и кожата на рацете, додека педикир претставува нега на ноктите и кожата на нозете, отсранување на сува кожа и деформирмирани (габични) нокти со соодветен алат и прибор за работа – стерилизиран за секој клиент.

Маникир третмани

 • Класичен маникир
 • Медицински маникир (обработка на деформирани-габични нокти)
 • СПА Маникир
 • Лакирање на нокти
 • Маникир со гел лак
 • Француски маникир со гел лак
 • Гел на природни нокти
 • Надградба на нокти со типсови
 • Наливни нокти

Педикир третмани

 • Класичен педикир
 • Медицински педикир (обработка на сува кожа, деформирани-габични нокти)
 • Спа педикир
 • Педикир со гел лак
 • Педикир со гел лак (француски)

Депилација

Отстранувањето на непосакуваните влакна е дел од женското секојдневие. Современите жени сакаат постојано да имаат мазно тело, а најдобриот начин да си го подарат тоа е преку депилацијата.

 • Депилација нозе
 • Депилација пола нозе
 • Депилација раце
 • Депилација пола раце
 • Депилација интима (со восок за една употреба)
 • Депилација препони ( со восок за една употреба)
 • Депилација задник / стомак / кичма / пазуви
 • Депилација надусници / подбрадок / цело лице
 • Обликување на веѓи

Погледнете го нашиот ценовник и одберете го најдоброто за Вас. За повеќе информации контактирајте не.